Medlemskap

Oceanen drivs av konstnärer för konstnärer och konstälskare. Vårt huvudsyfte är att skapa goda förutsättningar för ett rikt kulturliv där kulturarbetare ostört kan bedriva sin verksamhet, utveckla sina konstnärliga praktiker och möta publik.

Föreningen fungerar som infrastruktur för husets medlemmar och hyresgäster, vilka alla är kulturarbetare. Vidare är vi en samarbetspartner åt otaliga andra kreatörer både lokalt, nationellt liksom internationellt. I byggnaden huserar idag ett femtiotal konstnärer vars rörelser främjas av en plats där kulturens fria former och tillåtande strukturer betraktas som en förutsättning för konstens livaktighet. Bland verksamheterna i huset kan nämnas Clandestino Institut och World Dance Company med deltagare i åldersspannet 4–80 år. Med internationellt och interkulturellt fokus presenteras högkvalitativa kurser, samtal, spelningar och scenkonstmöten med spets och bredd hos genrer och formspråk.

För frågor om medlemskap: mia@oceanen.com

Personal

Profile Image

Mia Herman

Verksamhetsledare

mia@oceanen.com

Profile Image

Elsa Fanni

producent

elsa@oceanen.com

Profile Image

Veronica Odetunde

kommunikatör (tjänstledig)

veronica@oceanen.com

Profile Image

Erik Lahti Östling

producent

erik@oceanen.com

Profile Image

Mimounah Ljung

Projektledare – The queer Gaze

mimounah@oceanen.com

Profile Image

Mattias Carlsson

Vaktmästare

vaktis@oceanen.com

Profile Image

Keltoum Boukra

lokalvårdare

Profile Image

Nilo Zamiri

vik. kommunikatör

nilo@oceanen.com

Övrig Personal

Kjell Aronsson, ekonom
Yazdan Qasimi, vaktmästare
Jacob Lagerqvist, bandvärd
Alma Westerlund, bandvärd
Line Westerlund, bandvärd
Sebastian Ljung, bandvärd
Klara Goliger, bandvärd
Hanna Sundbom, bandvärd
Olle Karlsson, bandvärd
John Jonsén, bandvärd
Kalle von Hall, tekniker
Simon Larsson, tekniker

Styrelse

Jonathan Bondesson, suppleant
Erik Dahl, sekreterare
Rebecka Gabriel, ledamot
Anja Hellström, ordförande
Ann Ighe, ledamot
Thomas Jäderlund, ledamot
Danilo Bogerth, ledamot
Stina Östberg, kassör

Vanessa Ansah Pewudie, valberedare
Aleksander Motturi, valberedare

Björn Sandmark, intern revisor

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Tillbaka till toppen