
Funkiga och varma voodoo-beats med SIMBI, tal och utdelning av pris till ”Årets Inspiratör” inviger årets festival, som är den 14:e i ordningen.
SIMBI är ett kreolsjungande 9-mannaband som spelar ”voodoo-beats”, det enda i sitt slag. Bandet skapar en själfull dansmusik inspirerad av den haitiska rootsmusiken (mizik rasinn) som bandet har lärt sig på plats i Port-au- Prince och på den haitiska landsbygden. SIMBIs musik är en kärleksförklaring till denna kultur och låter influenserna gå kors och tvärs mellan västafrikansk pop, afrofunk, jazz och karibisk karnevalsmusik. SIMBI har funnits länge, turnerat och spelat på stora och små scener, på skolor och klubbar runt om i världen; Sverige, Haiti, Benin, USA, Frankrike, Canada och man har gjort tre kritikerrosade album ”Vodou Beat” (93), ”Kreol” (96) och ”Kalalou” (03). 2016 gav SIMBI ut sitt fjärde album ”So Yèyè” på skivbolaget Footprint Rec. På Haiti kallas SIMBI ”de blåögda haitierna”. Gruppmedlemmar: Lotta Sjölin Cederblom, sång Sten Källman, saxofon Klas Nilsson, trumpet Markus Ahlberg, trombon Mats Eriksson, gitarr Johan Ohlsson, keyboard,dragspel Stefan Bergman, bas Rubens Millet Herrera, congas Per Svenner, trummor
Kulturhuset Oceanen är en Q-märkt, kulturhistorisk byggnad vilket är en utmaning när det kommer till tillgänglighet.
Vi gör vårt bästa för att så många som möjligt ska kunna besöka oss. Vid besök med rörelsehjälpmedel är ingången via entrén till scenen bäst anpassad.
Denna nås genom Gathenhielmska trädgården. Ingången är låst, därför ber vi er att höra av er en dag innan ert besök och senast fredag 16:00 om ni ska besöka oss över helgen.
Rullstolsanpassad toalett finns i scenlokalen. Personliga assistenter behöver inte köpa egen biljett men kontakta oss på förhand så att vi kan generera en biljett till personen.
Obs! Blinkande ljus kan förekomma under konserter och event.
Vid frågor gällande tillgänglighet kontakta Mia Herman, mia@oceanen.com.