Ludde Marcus Standup

Datum: Fredag 16 november
Tid: 20:00 – 01:00
Pris: 100

Komikerna Ludde Samuelsson och Marcus Thapper har du hört i Sveriges trevligaste podd – Ludde Marcus Podcast. Under en och samma kväll kan du nu både se, höra och nästan röra vid dem i Sveriges trevligaste standup-show – Ludde Marcus Standup.

Ludde Samuelsson är enligt Göteborgs-Posten ”snällhetens överstepräst” som med glatt humör och skickligt framförd observationshumor presenterar sina teorier om samtiden. Ludde har mer än 10 års tjänstgöring på Sveriges standup-klubbar och turnerade senast 2017 med soloshowen Ludde Samuelsson säger något kul.

Marcus Thapper är komikern som med rynkad panna undersöker tillvarons oegentligheter. Han har hjälpt till att skapa en guldålder för Göteborgs humorscen genom att starta den respekterade klubben Pandora Standup. I poddvärlden har han även röjt framgångar med fotbollspodden Kolla Svensken.

På scen: 20.00.

Föreställningen är cirka 2 timmar inklusive paus.

Tillgänglighet:
Kulturhuset Oceanen är en Q-märkt, kulturhistorisk byggnad vilket är en utmaning när det kommer till tillgänglighet. Vi gör vårt bästa för att så många som möjligt ska kunna besöka oss. Vid besök med rörelsehjälpmedel är ingången via entrén till scenen bäst anpassad. Denna nås genom Gathenhielmska trädgården. Ingången är låst, därför ber vi er att höra av er en dag innan ert besök och senast fredag 16:00 om ni ska besöka oss över helgen. Rullstolsanpassad toalett finns i scenlokalen. Personliga assistenter behöver inte köpa egen biljett men kontakta oss på förhand så att vi kan generera en biljett till personen. Obs! blinkande ljus kan förekomma under konserter och event. Vid frågor gällande tillgänglighet kontakta Mia Herman, mia@oceanen.com.