Oceanen tillsammans med Clandestino presenterar: KING AYISOBA
King Ayisobas sångstil växlar hela tiden mellan olika röster. Den säregna tekniken lärde han sig från sin farfar, som berättade att de olika rösterna kom från djur han slaktat: När man dödar ett djur får man en del av dess själ i sig, och det är dessa andar som King Ayisoba anser sig ha ärvt och vars röster han nu bär med sig. Inte bara djur utan också förfäder hörs genom musiken – därav det flitigt upprepade utropet ”kai kai kai”, som kungör att sångaren är här för att föra vidare tidigare generationers musik. Som vuxen lämnade han byn i norra Ghana och flyttade till huvudstaden Accra, och började spela i barer, på bröllop och begravningar. Han nådde en större publik genom singeln I Want To See You My Father, en sång om sonen som är besviken på sin fars rumlarfasoner. På färska albumet ”1000 Can Die” blandas tradition med hiplife och futurism, ibland med både elektroniska beats och brassektion. Men de av oss som hade turen att se honom på Clandestino i Bottna 2015 vet att liveversionen är en rå, extatisk dansfest. Den gången var det en duo som uppträdde, nu kommer King Ayisoba för första gången till Göteborg med ett större band, med trummor, shakers och kologo.
Kulturhuset Oceanen är en Q-märkt, kulturhistorisk byggnad vilket är en utmaning när det kommer till tillgänglighet.
Vi gör vårt bästa för att så många som möjligt ska kunna besöka oss. Vid besök med rörelsehjälpmedel är ingången via entrén till scenen bäst anpassad.
Denna nås genom Gathenhielmska trädgården. Ingången är låst, därför ber vi er att höra av er en dag innan ert besök och senast fredag 16:00 om ni ska besöka oss över helgen.
Rullstolsanpassad toalett finns i scenlokalen. Personliga assistenter behöver inte köpa egen biljett men kontakta oss på förhand så att vi kan generera en biljett till personen.
Obs! Blinkande ljus kan förekomma under konserter och event.
Vid frågor gällande tillgänglighet kontakta Mia Herman, mia@oceanen.com.