Jazzklubben SONJA: KiRA 5

Datum: Onsdag 27 oktober
Tid: 19:00 – 01:00
Pris: 120

Oceanen presenterar: Jazzklubben SONJA: KiRA 5

KiRA 5

Jazzklubben SONJA är under Hösten tillbaka på Oceanens scen med ett program med många nykomlingar och albumaktuella stjärnskott på den svenska jazzhimlen. Den 27:e Oktober har vi äran att presentera den Göteborgbaserade dundergruppen KiRA 5. Med stor lekfullhet och ett intensivt samspel så griper KiRA 5:s ljudbild tag i en direkt. Dem släppte sitt debutalbum december 2020 och är nu mer spelsugna än någonsin. Vi är taggade till tusen att få presentera denna grupp på Oceanens scen.
_____________
LIVE: KiRA 5
KiRA 5 lever i gränslandet mellan det förutbestämda och ovissa. Folkliga och poppiga melodier möter harmonik från modern jazz som mynnar ut i lekfulla improvisationer där vad som helst kan hända.
Med utgångspunkt i låtarnas texter hängiver sig bandet åt kollektivt berättande – om sånt som känns. Tillsammans skapar musikerna små historier med stor innerlighet och känsla. En konsert med KiRA 5 lämnar ingen oberörd!
Debutskivan Det som blev. släpptes i december 2020.
Maria Eriksson Andin – sång Rikard Wadman – tenorsaxofon, basklarinett Hanna Björner Brauer – piano Nils Kristensson – kontrabas Christian Martinsson – trummor
Tillgänglighet:
Kulturhuset Oceanen är en Q-märkt, kulturhistorisk byggnad vilket är en utmaning när det kommer till tillgänglighet. Vi gör vårt bästa för att så många som möjligt ska kunna besöka oss. Vid besök med rörelsehjälpmedel är ingången via entrén till scenen bäst anpassad. Denna nås genom Gathenhielmska trädgården. Ingången är låst, därför ber vi er att höra av er en dag innan ert besök och senast fredag 16:00 om ni ska besöka oss över helgen. Rullstolsanpassad toalett finns i scenlokalen. Personliga assistenter behöver inte köpa egen biljett men kontakta oss på förhand så att vi kan generera en biljett till personen. Obs! blinkande ljus kan förekomma under konserter och event. Vid frågor gällande tillgänglighet kontakta Mia Herman, mia@oceanen.com.