Clandestino – Dj Nessa + Addis Dakar

Datum: Måndag 25 december
Tid: 20:00 – 01:00
Pris: 100

I samarbete med Addis Dakar presenterar Clandestino ett julparty på Oceanen.

Av alla unga guldkorn som finns i vår närhet utövar ingen samma strålglans över dansgolvet som Dj Nessa. 24-åriga Vanessa Ansah-Pewudie kallar sig elektronisk dj men efter ett par år i London har hon nyss landat i Göteborg med en bubblande mix av musikalisk inspiration i form av RnB, soul, hip hop och house. Räkna också med beats från Angola och Sydafrika, modern västafrikansk musik från artister som Wizkid, Mr Eazi och Burna Boy, och andra excentriska afrikanska och karibiska beats! Dessutom tar resident DJ Lemma med vänner över Oceanens bardel. Pris: 100 sek (fri entré innan 21.00).

Tillgänglighet

Kulturhuset Oceanen är en Q-märkt, kulturhistorisk byggnad vilket är en utmaning när det kommer till tillgänglighet. Vi gör vårt bästa för att så många som möjligt ska kunna besöka oss. Vid besök med rörelsehjälpmedel är ingången via entrén till scenen bäst anpassad. Denna nås genom Gathenhielmska trädgården. Ingången är låst, därför ber vi er att höra av er en dag innan ert besök och senast fredag 16:00 om ni ska besöka oss över helgen. Rullstolsanpassad toalett finns i scenlokalen. Personliga assistenter behöver inte köpa egen biljett men kontakta oss på förhand så att vi kan generera en biljett till personen.

Obs! Blinkande ljus kan förekomma under konserter och event. Vid frågor gällande tillgänglighet kontakta Mia Herman, mia@oceanen.com.