• Fredag 07 November
  • 200 kr
  • Facebook

Evenemang

ÅÅSAA + EBBAN KCCH

ÅÅsAA

ÅÅsAA kommer tillbaka till Oceanen! ÅÅsAA är Åsa Söderqvists nya projekt efter hennes förra, ShitKid. Om ni inte känner till ShitKid vid dethär laget så får ni googla! 

ÅÅsAA har turnerat i Mexico och Sverige och strax innan vår spelning kommer hon hem ifrån en två månaders turné i Balkan. Följ henne på Instagram för att se mer: @tis.aasaa

Åsa har beskrivit sitt nya projekt som EDM eller musik att dansa till men hon säger att vad som helst kan komma ur ÅÅsAA och i November släpper hon sin nya singel, Flowers, som är en lugnare pop-låt med efterföljande EP till vintern. 

 

Ebban kcch 

rappare / producent fr Holmön, i media omtalad som Norra Kvarkens Craig David. Skivan Domus (Holmön 2014-2022) kom i november 2024 och handlar om dagligvaruhandeln och att gräva sten. Om The Streets är gatorna är Ebban bygderna. D e så svängigt d kan bli om man e byggd som ett kylskåp. 

 

________

Tillgänglighet

Kulturhuset Oceanen är en Q-märkt, kulturhistorisk byggnad vilket är en utmaning när det kommer till tillgänglighet. Vi gör vårt bästa för att så många som möjligt ska kunna besöka oss.  Vid besök med rörelsehjälpmedel är ingången via entrén till scenen bäst anpassad. Denna nås genom Gathenhielmska trädgården. Ingången är låst, därför ber vi er att höra av er en dag innan ert besök och senast fredag 16:00 om ni ska besöka oss över helgen. Rullstolsanpassad toalett finns i scenlokalen. Personliga assistenter behöver inte köpa egen biljett men kontakta oss på förhand så att vi kan generera en biljett till personen.
Obs! blinkande ljus kan förekomma under konserter och event. Vid frågor gällande tillgänglighet kontakta Mia Herman, mia@oceanen.com.

Tillbaka till toppen